Jakich rad udzielić ciężarnym w zakresie przygotowania do laktacji?

Organizm kobiety w czasie ciąży samodzielnie przygotowuje się do momentu, w którym ta zacznie karmić swojego noworodka. Choć usłyszeć można wiele rad dotyczących ułatwienia tego procesu przyszłym matkom to warto mieć na uwadze, iż są to jedynie niepotwierdzone naukowo zalecenia. W praktyce bardzo ważne jest nabycie wiedzy z zakresu techniki przystawiania dziecka do piersi. 

Starając się kompleksowo odpowiedzieć na powyższe pytanie, szczególną uwagę należy poświęcić sytuacji, w której kobieta odznacza się wklęsłymi bądź płaskimi brodawkami. Wówczas przyszła matka powinna wykonywać ćwiczenia Hoffmana polegające na masażu brodawki opierającym się na rozciąganiu jej w przeciwnych kierunkach – w poziomie i pionie. Ćwiczenie wykonuje się bardzo delikatnie z użyciem dwóch palców. Zalecana intensywność ćwiczeń: seria 10 ruchów w każdą stronę ok. 2-3 razy dziennie. 

Warto również zastosować kładki korekcyjne – można je zacząć nakładać już od III trymestru ciąży. Intensywność można zwiększać od 2 godzin w początkowej fazie, aż do 8 godzin w końcowej. Dodatkowo wkładki zaleca się stosować również po porodzie – pomiędzy karmieniami. 

Dobra rada: Kobiety posiadające wklęsłe bądź płaskie brodawki przed karmieniem noworodka mogą ułatwić sobie ten proces używając laktatora, który w odpowiedni sposób przygotuje je do procesu karmienia. Bezwzględnie odradza się używanie smoczka bądź butelki. 

 


Komentarze:

Dodaj komentarz