Jakie występują najczęstsze problemy laktacyjne?

Do najczęstszych problemów z jakimi borykają się kobiety karmiące piersią należą kolejno:

Bolesność brodawek

Jest to problem pojawiający się we wczesnym procesie laktacji. Stanowi najczęstszą przyczynę zaprzestania karmienia piersią przez kobiety. Bolesność brodawek pojawia się na przełomie 3 do 7 doby od rozpoczęcia karmienia. Problem ten jest jedynie wynikiem zastosowania złej techniki i nie powinien stanowić bezpośredniej przyczyny zakończenia tego procesu.

Uszkodzenia brodawek

Ten typ problemu również pojawia się we wczesnym procesie laktacji. Wynika on najczęściej ze złej techniki karmienia bądź też nieodpowiedniej pozycji przyjmowanej przez matkę lub dziecko w tym momencie. Bardzo rzadko problem ten ma swoje źródło w zaburzeniach funkcji ssania u noworodka spowodowanych nieprawidłowościami anatomicznymi jamy ustnej. Przyczyną bolesności oraz uszkodzeń brodawek może być również bezpośredni obrzęk piersi bądź wklęsłe lub płaskie brodawki.

W sytuacji pojawienia się tego typu problemów zalecana jest przede wszystkim zmiana techniki karmienia noworodka a także, dodatkowo: wietrzenie brodawek, smarownie ich pokarmem, który ma właściwości antybakteryjne i łagodzące zakup preparatów dostępnych w aptekach.

Nadmiar pokarmu

Problem ten pojawia się zazwyczaj w okresie od 2 do 4 doby połogu. Zaleca się przede wszystkim karmienie dziecka naprzemienne z obu piersi, do momentu odczuwania ulgi. W sytuacji gdy uczucie ulgi nie zostało osiągnięte przez kobietę podczas zalecanej techniki karmienia dopuszczalne jest również odciągnięcie pewnej ilości pokarmu. Zalecane jest również wykonywanie zimnych okładów po karmieniu zmniejszających zarówno ból jak i obrzęk piersi.


Komentarze:

Dodaj komentarz