Co to jest relaktacja i laktacja indukowana?

Relaktacją nazywamy proces inicjowania produkcji pokarmu w fakultatywnym momencie od zakończenia laktacji. Jest to możliwe bez względu na to w jakim czasie zakończyła się laktacja oraz jak długo trwała. Relaktcja stanowiąc proces odbudowy laktacji jest często wykorzystywana w sytuacjach gdy kobieta staje się matką wcześniaka bądź też przysposabia niemowlę. 

Proces odbudowy oparty jest na stymulowaniu piersi do ponownej produkcji pokarmu. Czynnościami jakie należy wykonywać w tym celu jest przystawianie dziecka do piersi w częstotliwości nie rzadszej aniżeli 8 do 12 razy na dobę. Najlepiej, gdy kobieta czyni to w przedziale czasowym co 1-2 godziny. Ważne, by dziecko ssało obie piersi podczas każdego karmienia.

Pożądany efekt osiągnąć można w szybszy sposób nasilając karmienie w ciągu nocy wówczas bowiem wydziela się większa ilość prolaktyny. Ponadto dziecko podczas karmienia również stymuluje wydzielanie oksytocyny dzięki dotykowi swoich rąk.

W sytuacji, gdy kobieta nie ma możliwości przystawienia niemowlęcia do piersi zaleca się używanie laktatorów elektrycznych, które działają pulsacyjnie i w znacznie większym stopniu przyczyniają się do pobudzenia laktacji aniżeli ich manualne odpowiedniki. Pokarm należy wówczas odciągać ok 8 do 12 razy a dobę. 


Komentarze:

Dodaj komentarz